Daň z nabytí byla zrušena

25.9.2020

Dne 25.9.2020 vyšel ve sbírce zákonů Zákon č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy To, co se zdálo ještě před půl rokem nemožné, se stalo realitou. Poslanecká sněmovna dnes schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daň, kterou dlouhodobě kritizují všichni ti, kteří se rozhodli pro nákup nemovitosti, by měla být zrušena.

Ještě v loňském roce navrhli zrušení daně z nabytí nemovitosti senátoři, ale poslanecká sněmovna tento návrh neschválila. Pro ponechání daně byly paradoxně zástupci strany, která nyní s návrhem na zrušení přišla. Poprvé v letošním roce zazněl návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti od ministryně financí 29. března v diskuzním pořadu televize Prima. Realitní trh, který měla tato zpráva podpořit, se ale paradoxně zastavil. Kupující vyčkávali, jak to nakonec s daní z nabytí nemovitosti dopadne.

Jen o pár dní později ovšem prošel Vládou návrh, že bude daň z nabytí nemovitosti zrušena zpětně. Všechny nákupy nemovitostí, u kterých došlo k podání vkladu do katastru nemovitostí po 1. prosinci 2019 by měly být od daně oproštěny. Vláda navíc 8. června schválila návrh Ministerstva financí odložit úhradu daně z nabytí nemovitosti do 31. 12. 2020.

Výše daně činila 4 % z kupní ceny nemovitosti nebo z částky uvedené ve znaleckém posudku. 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti znamená velkou úsporu pro všechny kupující. V případě nákupu bytu v hodnotě 3 mil. Kč, což odpovídá nové garsonce v Praze, se jedná o částku 120 000 Kč. U pěti milionového rodinného domu jde o úsporu ve výši 200 000 Kč.

Zákon je uveden ve sbírce zákonů https://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=386&r=2020​